Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby w przyszłości być lekarzem weterynarii. Droga do tego celu na pewno nie jest łatwa i nie każdy zrealizuje swoje marzenie. Osoba, która chce zostać weterynarzem na pewno powinna lubić się uczyć, a oprócz tego musi być empatyczna. Młody człowiek, który chce dostać się na medycynę weterynaryjną powinien już na poziomie liceum, wybrać odpowiedni profil i się ukierunkować.
Jaki profil w liceum wybrać, aby dostać się na weterynarię?
Licealiści mogą obecnie wybierać spośród wielu klas o różnych kierunkach. Są profile matematyczno-fizyczne, pływackie, humanistyczne czy też biologiczno-chemiczne. Te ostatnie powinny wybrać osoby, które wiążą swoją przyszłość z weterynarią lub medycyną ludzką. W klasie o takim profilu w planie zajęć jest zdecydowanie więcej zajęć z biologii oraz chemii. Dzięki temu uczeń ma większe szanse na zdobycie odpowiedniej ilości punktów na maturze z tych przedmiotów. Do rekrutacji na studia takie jak medycyna weterynaryjna są brane pod uwagę wyniki z egzaminu dojrzałości z biologii, chemii i języka obcego.
Co po liceum?
Absolwenci liceum po zdaniu egzaminu dojrzałości muszą zadecydować o złożeniu podań o przyjęcie na studia do konkretnych uczelni. Kierunki weterynaryjne są na uczelniach we Wrocławiu, Lublinie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie oraz Toruniu. Poziom nauczania jest różny, tak samo jak progi punktowe podczas rekrutacji. Na niektóre uczelnie łatwiej się dostać, bo na przykład jest mniejsza ilość kandydatów na jedno miejsce. Tak jest na przykład w Olsztynie czy Lublinie. Ośrodki w Warszawie oraz we Wrocławiu są najbardziej oblegane, a uczelnie w Krakowie, Poznaniu czy Toruniu nie mają jeszcze długiej historii, ale i tak studenci muszą rywalizować o miejsce w tych ośrodkach uczelnianych na kierunku weterynaria.
Ile trwają studia?
Lekarzem weterynarii staje się student, który ukończy 5,5 letnie jednolite studia magisterskie. W trakcie studiów przyszły lekarz weterynarii musi ukończyć wiele egzaminów, zaliczyć obowiązkowe praktyki i to nie tylko w przychodni weterynaryjnej, ale również w rzeźni czy na fermie trzody chlewnej. Studia kończą się egzaminami końcowymi, a po ich zdaniu student otrzymuje dyplom ukończenia studiów i na jego podstawie może ubiegać się o nadanie prawa do wykonywania zawodu.
Co po studiach?
Niestety wielu absolwentów weterynarii po ukończeniu studiów nie czuje się na siłach, aby od razu przyjmować pacjentów. Stąd istnieje możliwość podjęcia stażu w klinice lub przychodni weterynaryjnej i nauki pod czujnym okiem bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Staż jest organizowany przez urząd pracy i jest płatny. Oczywiście są też osoby, które od razu po studiach zaczynają prace kliniczną bez stażu i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań z punktu widzenia prawa. Oprócz pracy jako klinicysta lekarz weterynarii może realizować się w zawodzie jako pracownik naukowy na uczelni, pracownik firmy farmaceutycznej, kierownik hurtowni weterynaryjnej, albo urzędnik.
Dla wielu osób kochających zwierzęta jest to praca marzeń.